Przedsiębiorstwo
budowlane

Baza wiedzy

Możliwości stosowania kamienia w budownictwie są ogromne, zarówno jako materiału dekoracyjnego jak i użytkowego. Ponadczasowość, niepowtarzalność i trwałość materiału naturalnego decydują o sporej przewadze nad materiałami alternatywnymi.

Turquoise Granite kitchen countertop 1Turquoise Granite kitchen countertopgranit col

Odkrywanie potencjału kamienia naturalnego było ściśle związane z ewolucją człowieka, który początkowo wykorzystywał dostępne naturalne formy skalne, przystosowując je do swoich podstawowych potrzeb. Stopniowo wraz ze zmianą trybu życia oraz rozwojem technicznym i estetycznym, człowiek zaczął obrabiać kamień i wykorzystywać go do wznoszenia różnych konstrukcji budowlanych od prostych obiektów mieszkalnych po całe kamienne miasta. Równocześnie rozwijały się metody wydobycia i obróbki kamienia. Przykłady mistrzowskiego opanowania rzemiosła znajdujemy w wielu cywilizacjach w różnych miejscach na świecie.

blog kamien

Sztukę wykorzystania kamienia w zakresie doskonalenia konstrukcji budowli oraz użycia imponujących odmian kamienia w rzeźbie i sztuce dekoracyjnej przejęli i rozwinęli starożytni Grecy i Rzymianie - zapoczątkowali handel kamieniem z odległych regionów, pokonując trudności i koszty transportu importowali marmury wydobywane w różnych rejonach basenu Morza Śródziemnego. Kultura materialna wykorzystania kamienia w budownictwie i architekturze rozwijała się wraz z pojawiającymi się kolejno stylami architektonicznymi. We wszystkich okresach historycznych kamień odgrywał ważną rolę jako materiał konstrukcyjny i dekoracyjny. Wykorzystywano przede wszystkim lokalny surowiec skalny, a w przypadku budowy ważnych obiektów z kamienia do ich dekoracji używano najwyższej klasy materiału z odległych zakątków świata.

W czasach rewolucji przemysłowej nowe zdobycze techniki i ich możliwości zachwyciły człowieka - pojawiły się alternatywne produkty stanowiące konkurencję dla kamienia naturalnego. Ekonomiczna przewaga materiałów opcjonalnych sprawiła, że kamień naturalny przestał być materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie. W opinii uznany został za produkt trwały o wysokiej jakości, wręcz luksusowy i nie na każdą kieszeń.

Jednak dokonujący się w ostatnich latach rozwój technologii obróbki kamienia oraz wprowadzenie technik komputerowych stosowanych do projektowania wyrobów z kamienia, oprogramowania maszyn obróbczych i kontroli produkcji wpłynęły na wzrost wydajności, jakości, powtarzalności i precyzji procesu produkcyjnego, a co za tym idzie zdecydowanie zwiększyła się dostępność kamiennych materiałów wykończeniowych, takich jak blaty, parapety, okładziny czy schody. Kolejnym ogromnym czynnikiem wpływającym na zwiększający się obecnie popyt na wyroby z kamienia jest przesyt betonów i całej gamy sztucznych materiałów wykończeniowych. Naturalne materiały i dodatki wywołują w nas pozytywne emocje, dlatego projektanci znów coraz śmielej wykorzystują kamień w swoich projektach podnosząc rangę obiektu, nadając wnętrzom niepowtarzalny i naturalny klimat.

KS kamien 6 MG 4989

Przedsiębiorstwo Budowlane AMBIT Sp. z o.o.
ul. Kąkolewska 21
64-100 Leszno

T. +48 65 538 99 00
F. +48 65 538 99 01

Diament Forbes 2021 whitegazele black

Nasz serwis korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Patrz polityka prywatności